Community of people working remotely. Join Today! It's FREE

Remote vue.js Jobs

EEXAR b2b mid English (mandatory), French/Chinese (optional)
3000 - 3500 usd
Headquarters: CN
Description

COMPANY DESCRIPTION

EEXAR creates a solution to help B2B businesses fulfill their need for Sales efficiency and Innovation.

We develop a SaaS to streamline Product Data, present differently via Augmented Reality and negotiate remotely with different parties.

Our software is usable by anyone from anywhere, giving the freedom to companies which depend on physical mediums to move to a 100% remote sales model.

MISSION AND OBJECTIVES

Our clients manage their Product Database and their 3D Content through a Web Application handling many types of files (3D elements, pictures, videos etc.). This content is used by our Mobile Application for example for the Augmented Reality presentations. Your mission will be to strengthen this Web Application and maintain it on a daily basis.

The main missions will be to:

- Develop & maintain the Web Application (Back-end, Front-end)

- Develop & maintain the Cloud network infrastructure

- Implement & maintain automated pipelines

- Manage a No SQL database

QUALIFICATIONS

We appreciate innovative and adventurous minds who are willing to take on an entrepreneurship challenge with us. Technically speaking, we expect a good knowledge of web development, a keen sense of design and an interest in AR technology as you will work closely with the Mobile Engineering team.

- Mastering Node.js & Nest.js

- Mastering VueJS & Quasar

- Mastering in-browser debugging and Linux Server commands

- Experience or knowledge with AWS Cloud tech stack

- Experience or knowledge with GitHub Actions

- Experience or knowledge with MongoDB

- Fluent English. French and/or Chinese optional

How to apply
Send a resume to [email protected]
Please reference you found the job on Remotely.tech. This helps us get more companies to post here!
ITSG b2b mid english/polish
Headquarters: PL
Description

Jesteśmy ITSG Global - nowoczesną i doświadczoną firmą typu software house. Od 2007 działamy w obszarach innowacyjnych technologii pomagając naszym Klientom efektywnie rosnąć. Nasze doświadczenie wBig Data, VR, IoT, UI/UX i innych dziedzinach pozwala nam świadczyć wysokiej jakości usługi dla firm takich jak Starfish Storage, Device Insight, Craftguide,BEN Energy i wielu innych.

➡ Poszukujemy doświadczonego JavaScript Developera ze znajomością dowolnego z nowoczesnych bibliotek tworzenia UX i zainteresowanego rozwojem wVue.

Projekt: Dołączysz do zespołu zajmującego się projektowaniem i rozwojem aplikacji przeznaczonej dla dużych klientów na całym świecie. Aplikacja pomaga w zarządzaniu ogromnymi systemami plików. Funkcjonalności, operujące na miliardach plików i peta-bajtach danych, muszą dobrze skalować się oraz działać w sposób optymalny pod kątem wydajności. System przeznaczony jest dla największych uczelni technicznych ze Stanów Zjednoczonych i studiów filmowych Hollywood.

Wymagania:

·      Min. 3 lat doświadczenia w programowaniu JavaScript/TypeScript;

·      Praktycznej znajomości Vue lub innego frameworka (Angular, React)i gotowość do nauki Vue;

·      Umiejętność pisania testów jednostkowych;

·      Komunikatywna znajomość języka angielskiego (min. B2);

Mile widziane:

·      Znajomość Node.js;

·      Doświadczenie zagadnieniach optymalizacji dla dużych zbiorówdanych;

Oferujemy:

·      Wynagrodzenie: 100-130 zł+vat/h;

·      Możliwość wyboru systemu pracy (100% zdalnie, hybrydowo lub namiejscu w Warszawie);

·      Przyjazną atmosferę w pracy;

·      -Benefity: lekcje j. angielskiego, kartę Multisport i prywatneubezpieczenie medyczne, imprezy integracyjne, budżet szkoleniowy;

Szczegóły: https://itsg.traffit.com/public/an/My9UdA==

Osoby zainteresowane proszone sąo przesłanie CV (w języku angielskim) za pomocą formularza: https://itsg.traffit.com/public/form/a/My9UdA==